От деветте ръководители на ДАНС, сменени от 2009 г. до

...
 От деветте ръководители на ДАНС, сменени от 2009 г. до
Коментари Харесай

Вихри брулят шефовете на ДАНС, пълният мандат е мираж

 

От деветте ръководители на ДАНС, заменени от 2009 година до 2022 година, нито един не е изкарал цялостния си петгодишен мандат, това демонстрира разбор на Българския институт за правни начинания (БИПИ). Изследването е върху нормативната рамка и институционалната процедура при назначението на ръководители в обществената администрация.

Според разбора публичността и процедурните условия за заемане на съответната служба са проблематични. Става дума за назначението, освобождението, подбора и избора на ръководители на общо 94 структури към централната изпълнителна власт, от които единствено за 82 има обществена информация, посочи Теодор Славев от БИПИ, който е началник на плана " Граждански мониторинг на обществените назначения ". Размерът на средствата, които се въртят годишно в тези структури е към 4 609 000 000 лв. – близо 30% от целия разходен бюджет за 2021 година.

" Положението в съпоставяне със законодателната власт и правосъдната власт е в пъти по-зле. Нормативно е закрепен правилото за липса на конкурентност. В Закона за администрацията, въз основа на който се назначават част от тези ръководители, е разказано, че това става извънредно и единствено по решение на министъра или на Министерския съвет. Тоест тук, в България прилагаме правилото на неявяване или на съществуване на министерско доверие ", разяснява Теодор Славев.

Според него при назначаваните от изпълнителна власт органи не знаем по какъв начин се разискват и гласоподават техните годишни доклади, " те се избират на мрачно и не знаем какво правят ".

" Трябва да стартира Министерски съвет да прави отворени, включващи, конкурентни процедури. Не може да се избират ръководители на големи институции – Фонд " Земеделие " да вземем за пример, или Агенцията за обществено подкрепяне, без да има конкурс. За всички териториални подразделения на тези организации има наложителен конкурс. "

Най-проветривата позиция е тази на шефа на Фонд " Земеделие " – 13 души са се сменили за обсъждания от БИПИ интервал. Следват ръководителите на Агенцията по горите.

Трябва да се покачат стандартите за избор и назначение на тези ръководители, предлагат от Българския институт за правни начинания. Друг зов е да има обществено залагане на цели, които съответният началник да реализира.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР